Turcja – Smak Orientu – 8 dni

Istnieje możliwość przedłużenia o 7 dni wypoczynku w wybranym hotelu.

Dzień 1
Wyloty z Polski. Zbiórka przy stanowisku odpraw Rainbow na poszczególnych lotniskach na 2 godziny przed wylotem samolotu. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na www.R.pl/rozklady. Wylot do Antalyi. Po przylocie transfer do hotelu w Antalyi, spotkanie z pilotem. Czas wolny. Klienci przylatujący późnym wieczorem nie mają w tym dniu obiadokolacji, w zamian otrzymają prowiant w postaci pakietów. (Trasa ok. 20 km).

Dzień 2
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Pamukkale, ze względu na kolor zwanego Bawełnianą Twierdzą. To niezwykła kaskada białych, wapiennych tarasów i naturalnych basenów, napełnionych wodą z gorących źródeł. Następnie spacer po ruinach Hierapolis – antycznego uzdrowiska lub możliwość kąpieli w basenie Kleopatry (płatne dodatkowo ok. 200 TL). Po południu przejazd do Efezu i zwiedzanie ruin jednego z najlepiej zachowanych miast antycznych na świecie: wspaniała Droga Arkadyjska, imponujący teatr oraz fontanna Trajana. Następnie przejazd do Meryemana, gdzie zobaczymy dom, w którym zgodnie z tradycją mieszkała Maria – matka Chrystusa. Obiadokolacja i nocleg w ok. Selcuk lub ok. Kusadasi. (Trasa ok. 650 km).

Dzień 3
Po wczesnym śniadaniu przejazd do Pergamonu, gdzie zwiedzać będziemy m.in.: wspaniały akropol, teatr oraz świątynię Trajana. Po południu przejazd do starożytnej Troi. Miasto odkrył w XIX w. archeolog-amator Henryk Schliemann, kierując się opisem z „Iliady” Homera. Zobaczymy teren wykopalisk, gdzie archeolodzy doliczyli się dziewięciu warstw – miast i do dziś toczą spory o to, które z nich jest Troją „homerycką”. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zobaczenia repliki słynnego konia trojańskiego (która „zagrała” w filmie „Troja”) w miejscowości Canakkale. Obiadokolacja i nocleg w ok. Canakkale. (Trasa ok. 540 km).

Dzień 4
Po śniadaniu przejazd w kierunku Stambułu. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od rzymskiego Hipodromu, który mógł pomieścić 100 tys. widzów i gdzie odbywały się wyścigi kwadryg oraz antyczne przedstawienia. Po pierwotnym Hipodromie pozostały dzisiaj: kolumna Konstantyna, kolumna wężowa i egipski obelisk. Następnie zobaczymy Błękitny Meczet – z 6 minaretami i 260 witrażami. Kolejnym punktem zwiedzania będzie meczet Hagia Sophia – bizantyjski kościół ufundowany przez cesarza Justyniana I Wielkiego oraz kompleks pałacowy Topkapi, który od XV do XIX w. był siedzibą sułtanów. Klienci, którzy rozpoczynają objazd w sobotę, zamiast Pałacu Topkapi (który jest zamknięty we wtorki) będą zwiedzać Pałac Dolmabahce, zbudowany w XIX w. przez sułtana Abdulmecida I. Pałac miał za zadanie złożyć świadectwo ciągłej potęgi Imperium Osmańskiego, został zaprojektowany i zbudowany w stylu zachodnioeuropejskim, a jako wzorce posłużyły francuski Luwr i angielski Pałac Buckingham. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Stambule. Dla chętnych rejs statkiem po cieśninie Bosfor (płatny dodatkowo ok. 40 EUR). (Trasa ok. 450 km).

Dzień 5
Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Kapadocji. Po drodze planowane są postoje na zrobienie zdjęć, a w Ankarze zwiedzanie Mauzoleum Ataturka. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu na terenie Kapadocji. Dla odprężenia proponujemy wizytę w prawdziwej łaźni tureckiej, gdzie po zabiegach w pianie i masażu zrelaksujemy się po ciężkim dniu (płatne dodatkowo ok. 40 EUR). (Trasa ok. 900 km).

Dzień 6
Przed śniadaniem dla chętnych możliwość lotu balonem nad Kapadocją – cena ok. 300 EUR. Po śniadaniu zwiedzanie niesamowitych formacji skalnych, podziemnych miast i kościołów, z których słynie Kapadocja. Zobaczymy zespół świątyń w skansenie Goreme (wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO), zwiedzimy kompleks Pasabagi, gdzie mnisi żyli w odosobnieniu w celach wydrążonych w skałach. Następnie przerwa na zrobienie zdjęć przy naturalnej „twierdzy” z wulkanicznego tufu w Uchisar, spod stóp której rozciąga się imponujący widok na niezwykłe formacje skalne w okolicy. Po południu wizyta w podziemnym mieście Kaymakli, zbudowanym na ośmiu różnych poziomach, zamieszkiwanym niegdyś przez ok. 10 tys. wczesnych chrześcijan, którzy mimo niekorzystnych warunków, zdołali zbudować znakomicie zorganizowane podziemne miasto. Będzie też czas na zakupy oryginalnej biżuterii z onyksu, wyrobów skórzanych oraz tureckich słodkości. Powrót do hotelu na obiadokolację. Po obiadokolacji dla chętnych wieczór turecki (płatny dodatkowo ok. 40 EUR) i/lub pokaz wirujących derwiszy (płatny dodatkowo ok. 25 EUR). (Trasa ok. 250 km).

Dzień 7
Rano, dla chętnych offroad jeepami w Kapadocji o wschodzie słońca (cena ok. 60 EUR) Po śniadaniu przejazd w kierunku południowym przez fascynujący teren Kapadocji do Konyi – „ojczyzny Mevlany” – założyciela zakonu tańczących derwiszy. Zwiedzanie Mevlana Tekkesi, czyli kompleksu budynków należących do zakonu tych islamskich mistyków, którzy dążą do zjednoczenia z Bogiem poprzez ekstatyczny taniec. Następnie przejazd do Antalyi. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 500 km).

Dzień 8
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Następnie transfery: – dla Klientów pozostających na drugi tydzień wypoczynku – przejazd do wybranego hotelu na Riwierze Tureckiej, pobyt w dniach 8-14, a 15 dnia wylot do Polski. – dla Klientów powracających do Polski transfer na lotnisko i powrót do Polski.

Uwagi do programu
Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.

W pierwsze dni ważnych świąt religijnych (Kurban Bayrami, Ramazan Bayrami) niektóre obiekty muzealne oraz sakralne mogą być zamknięte dla zwiedzających.
Niektóre grupy mogą mieć nocleg w Side w pierwszym i ostatnim dniu wycieczki.
Ze względu na politykę przyjmowaną przez niektóre hotele w Turcji, zakwaterowanie wyłącznie mężczyzn (w pokojach 1-, 2-, 3-osobowych) może nie być możliwe. Dotyczy to wyłącznie hoteli pobytowych.

W przypadku rezygnacji z wejścia do zwiedzanych obiektów (po uprzednim poinformowaniu o tym fakcie pilota) klientowi przysługuje zwrot kosztów biletu wstępu.

Wyżywienie
śniadania kontynentalne typu bufet oraz obiadokolacje (bufet lub zestawy serwowane do stolików). Napoje do obiadokolacji płatne dodatkowo.

Zakwaterowanie
Hotele *** – skromne, położone zwykle poza centrami miast – (7 rozpoczętych dób hotelowych: Antalya – 2, Selcuk/ Kusadasi – 1, Canakkale – 1, Stambuł – 1, Kapadocja – 2).

Pokoje:
2 – osobowe (możliwość dostawki), wszystkie z klimatyzacją (hotele w Kapadocji bez klimatyzacji) i łazienkami.

Wizy

Do przekroczenia granicy tureckiej przez obywateli Polski niezbędny jest dowód osobisty – jego ważność powinna obejmować cały planowany okres pobytu LUB paszport ważny co najmniej 150 dni od pierwszego wjazdu do Turcji, czyli 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego (za msz.gov.pl).

Obywatele Polski są zwolnieni z obowiązku wizowego w celu turystycznym do 90 dni w ciągu 180 dni od daty pierwszego wjazdu.

Uwaga:
Posiadaczy paszportów tymczasowych mogą obowiązywać inne warunki wjazdowe. Osoby posiadające inne obywatelstwo niż polskie mogą podlegać innym warunkom wizowym, w związku z tym prosimy o kontakt z opiekunem rezerwacji lub agentem, u którego dokonywałeś zakupu wycieczki.

Uwaga!
Powyższe warunki podane zostały na dzień 20.09.2023 r. i mogą ulec zmianie.

Cena obejmuje:
przelot samolotem czarterowym, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych lub za dopłatą 14 rozpoczętych dób hotelowych), transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej – śniadania i obiadokolacje lub lunche wg programu, podczas części pobytowej – jak w opisie hoteli, program turystyczny j.w., opiekę polskiego pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje:
kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, napiwków, usług lokalnego przewodnika, opłat rezerwacyjnych do zwiedzanych obiektów, obsługi grupy w systemie TGS (kwota ok. 360 EUR/os. płatna pilotowi imprezy), zakupu wycieczek fakultatywnych wymienionych w programie oraz dodatkowych posiłków nie wliczonych w cenę imprezy turystycznej (ok. 10-13 EUR) i innych wydatków osobistych.

Uwaga!
Powyższe ceny oraz wysokość opłat podane zostały na dzień 24.06.2024 r. i mogą ulec zmianie.

Uprzejmie informujemy że od dnia 26.04.2019 w Turcji przestaną być honorowane banknoty o nominale 500 EUR. Nie są wymieniane także dolary drukowane przed 1996 r. (z małymi wizernukami głów postaci). W związku z tym nie będzie możliwości dokonywania opłat u pilota lub za wycieczki lokalne banknotami o tym nominale (roczniku). Prosimy o poinformowanie Klientów.

Obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE.
Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania.

Sezonowość
Zwykle wysoki sezon turystyczny w Turcji, na Riwierze tureckiej trwa od początku czerwca do końca września.